DS Trenčianska Teplá

Denný Stacionár Trenčianska Teplá

Denný stacionár sme otvorili v roku 2012. Je to sociálna služba podľa §40 Zákona o sociálnych službách 448/2008 a ako nám z neho vyplýva, našimi hlavnými činnosťami sú sociálna rehabilitáci, sociálne poradenstvo a pracovná terapia.

Našimi klientmi sú dospelí ľudia s mentálnym postihnutím. Momentálne sú to títo 14 parťáci ;-) Miško, Dado, Peťko, Lenočka, Jožko, Majo, Maťo, Jožko Šéf, Kubko, Miško, Janka, Evka a Tomino. 

Hlavné aktivity sociálnej rehabilitácie a pracovnej terapie prebiehajú v priestoroch DS Aliis v Trenčianskej Teplej. Často však vyrážame do terénu, kde v rámci sociálnej rehabilitácie učíme klientov fungovať v našej zložitej spoločnosti. Niekedy ideme na výlet a klienti sa učia kúpiť si lístok na vlak či do múzea, v reštaurácii si objednávajú a platia sami, pomáhajú s odovzdávaním dokumentov na úradoch, posielajú poštu ... Skrátka všetko, s čím sa v dospelom svete stretávame. Ale život nie je len práca a tak si občas zájdeme na koncert, festival, do kina či len tak na turistiku. Pracovná terapia má mnoho častí, od starostlivosti o domácnosť a jednoduchú prípravu jedál, cez vyrábanie a kreatívnu tvorbu až po spoznávanie a učenie sa konkrétnych remesiel. Na čo sme ale pyšní, je naša chránená dielňa na výrobu magnetiek a odznakov. Najmä pre chlapcov je to tá najobľúbenejšia aktivita a ide im to skutočne profesionálne. Máme stálych zákazníkov a darí sa nám oslovovať aj nových. Najčastejšie opäť v teréne,na jarmokoch, festivaloch, kde vyrábajú priamo na mieste a navyše sa aj učia pracovať s peniazmi. Program pracovnej terapie na rok  Pracovná terapia (1).odt (20806)

Zmyslom celého projektu je, aby sa klienti u nás cítili dobre a šťastne,ako plnohodnotní ľudia so všetkými právami a boli si vedomí svojej hodnoty. Nesúhlasíme s názorom, že ľudia s mentálnym postihnutím sú nesvojprávni alebo iní ako sme my, sme presvedčení, že správnym vedením dokážu žiť plnohodnotnejší život. Prácu smerujeme tak, aby boli strojcom programu, aby si konštruovali prácu, vyberali aktivity..

Živelnú Canisterapiu nám  zabezpečuje veľmi trpezlivý a láskavý labradorský retriever. Do centra chodí obvykle 2 krát v týždni, klienti ho môžu hladkať, objímať, brať na prechádzky a hrať sa s ním, vydrží všetko . Ovláda základné povely, ktoré sa postupne učia aj oni.